Когнитивна психология

Какво са, как работят и как ни влияят подсъзнателните/сублиминални утвърждения

Какво са, как работят и как ни влияят подсъзнателните/сублиминални утвърждения

Какво не са сублиминалните съобщения Вероятно някои от вас са чували за тях – „Сублиминални послания“. Интересно е да мислим, че можем да вкарваме команди в подсъзнанието си и те да ни служат в наша полза. Плашещо е да осъзнаем,…
Сублиминални послания

Сублиминални послания

КАКВО СА, КАК РАБОТЯТ И КАК НИ ВЛИЯЯТ ПОДСЪЗНАТЕЛНИТЕ/СУБЛИМИНАЛНИ УТВЪРЖДЕНИЯ Какво не са сублиминалните съобщения Вероятно някои от вас са чували за тях – „Сублиминални послания“. Интересно е да мислим, че можем да вкарваме команди в подсъзнанието си и те…
Да вярваме ли на спомените си?

Да вярваме ли на спомените си?

Този въпрос може да прозвучи нелогично на повечето от нас, защото е по-лесно да приемем, че не всичко помним, отколкото, че спомените ни са неточни, а понякога даже и фалшиви. Но съществуването на фалшиви спомени е факт, установен от редица…
Мозъкът лекува

Мозъкът лекува

„Мозъкът лекува” – напук на скептиците   Те мислеха, че мозъкът е твърде сложен. Оказа се, че именно неговата комплексност може да бъде в основата на нов вид лечение.                   Благодарение на вашия мозък прочетохте това. Благодарение на него…
Когнитивните отклонения и изкривявания

Когнитивните отклонения и изкривявания

Когнитивните изкривявания и отклонения се проявяват като автоматични мисли в човека. Те винаги се дължат на заложени дълбоко когнитивни схеми (комплекси). По-голямата част от автоматичните мисли (проявяващи се в когнитивни отклонения и изкривявания) са дезадаптивни, тоест пречат на нормалното хармонично…
Стилове на учене

Стилове на учене

Възприемането, запаметяването и възпроизвеждането на нов материал в училище много често се оказва затруднение сред учениците. Има няколко различни стилове на учене, които се срещат при хората. Всеки човек има свой собствен изграден стил на учене. Основните биват 4 вида:…
Да започнем промяната

Да започнем промяната

Има най-различни страхове, но природата на изплашения вътрешен монолог винаги е една и съща. Все едно дали страхът ви е свързан с преминаването по мостове, с публични изказвания, с ускорения пулс, с възможността за сериозно заболяване или с безопасността на…
Интелигентността

Интелигентността

Различията в  интелигентността стават обект на засилен интерес през втората половина на 19 век, като огромен принос за това има Дарвиновата еволюционна теория. Дарвин приема, че наследственото предаване на интелигентността е решаващ фактор при човекоподобните маймуни. Статистикът Франсис Галтън (братовчед…
Модели на мислене

Модели на мислене

Да бъдеш прав за повечето хора е най-висша житейска ценност, или принцип към който несъзнателно се придържаме, или цел, която несъзнателно преследваме. Желанието на всяка цена да бъдеш прав е в основата на всички предразсъдъци и води до всички известни…