Майчина депривация в ранно детство
Счита се, че детството е ключов момент за развитието на психично здрав индивид и за формирането на личността.
Според Боулби детето развива силни емоционални връзки с човека, който се грижи за него през първата година от живота му. Тези връзки са от изключително значение за неговото нормално социално и емоционално развитие, както и за благополучието му.
Липсата на емоционална привързаност, отсъствието на постоянно обгрижваща фигура, липсата на любов в ранна възраст със сигурност ще доведе до емоционални празнини в бъдеще. Тази съвкупност от натрупани липси са събрани в термина депривация.
Какво е депривация ?
- Липса на адекватна грижа за дете поради преждевременна загуба или пренебрегване от страна на майката или липса на постоянно обгрижваща фигура, което влияе отрицателно на ранното поведенческо, психическо, физическо, социално и емоционално развитие на индивида.
- Състояние на лишеност от определена човешка необходимост или жизненоважно благо. Майчина депривация, означава не липсата на някой неопределен човек, който да полага грижи за бебето, а липсата на майка като обгрижваща фигура в живота на детето.
- прекъсване на привързаността
- загуба на емоционална грижа, която води до прекъсване на емоционалната връзка между майката и детето
Както и да се дефинира депривацията, тя може да се опише като състояние на прекъсната емоционална връзка между майката и детето, която води след себе си множество нарушения в цялостното развитие на детето.
Класическо състояние на депривация се наблюдава при децата лишени от родителска грижа и отглеждани в специализирани институции и социални услуги от резидентен тип. Те израстват без майчини и родителски грижи и това води до специфични особености на психическото им развитие. При децата, растящи в семейството си с двамата си родители също може да се наблюдават признаци на депривация, но в този вариант говорим за една много по-лека степен на депривация и по-скоро от неглижиране и непостоянни грижи в отглеждането и задоволяването на базови и други нужди, поради дълго отсъствие на родител.
При детето, което е със състояние на ранна майчина депривация, потребността от емоционално привързване остава нереализирана. Не се установява ефективна връзка на привързаност. Като тя може да се проектира и в бъдещето му, когато то няма да успее да създаде успешна връзка с партньор. Децата, подложени в някаква степен на депривация, проявяват следните признаци в един или друг етап на развитието си:
В по-ранна възраст:
- Нестабилно поведение
- Нервни изблици (гняв, отчаяние, апатия)
- Крехък емоционален контакт с възрастните наоколо
- Липса на емоционално обвързване с хората
- Свръхинтерес /рязка загуба на интерес към определено занимание
- Неврози/ невротични реакции
- Агресивност
- Хиперактивност
- Прилепчивост
В по-късна възраст:
- Особено тежък пубертет
- Депресии
- Неуспех при справянето с житейските ситуации
- Неуспех при създаването на емоционални връзки и намирането на подходящ партньор
- Импулсивност
- Склонност към пристрастяване/ зависимости
- Временни периоди на параноя
Как да помогнем на дете да преодолее и компенсира депривация, която е настъпила ако детето е отглеждано институционално?
- Осъществявайте телесен контакт с детето. Обонятелната стимулация от тялото на майката и движенията стимулират развитието на мозъка на детето
- Не пестете ласките – децата трябва да бъдат приласкавани, прегръщани и успокоявани.
- Позволете на детето да спи с вас за известно време
- Не оставяйте детето си да плаче само в другата стая
- Общувайте пълноценно с детето си /ако все още не говори използвайте играта като инструмент за общуване/
- Прекарвайте възможно най-много време с детето си
- В часовете, прекарани с детето си изключете мобилния телефон, телевизора, не канете гости, съседи.
- Ако детето ви все още е бебе може да практикувате бебеносене. Бебеносенето създава по-дълбока връзка между дете/родител-Носенето на бебето предоставя възможност за по-голяма близост, защото то прекарва повече време в прегръдката на родителя си, а комуникацията се улеснява по естествен път и в двете посоки.