…..Това за което говорим …е кой трябва да съм, а това което правя,… е кой съм в момента.
Когато отделим внимание на мислите ни, ще видим основните връзки. Нашите мисли са тясно сврзани с нашите емоции. Колкото по-изкривени и ниско честотни са нашите мисли, толкова повече трябва да се справяме със самосъботажите, негативните чувства и ниска самооценка.
Нашите мисли, също така оказват силно влияние върху нашето бъдеще. Те са някакви малки инструкции или команди за това кое и как да стане. Те влияят върху избора ни на думи, фрази, отговори и накрая на действия. Действията пък ни вкарват в различни ситуации и взаимоотношения, които са основните елементи на „разказа“ ни за нашият живот.
Когато сме внимателни към собствените си мисли, ставаме по-внимателни и към начина по който изразяваме тези мисли. Важно е да изследваме и идентифицираме основните ни вярвания, ценности и доминиращи ни мисли.
Доминантни негативни мисли
Като правило , хората които преживяват всякакви тежки негативни емоции за дълъг период от време (гняв, тъга, безпокойство, алчност и т.н.), също имат силен вътрешен критик с високи (невъзможни) стандарти и много убедителни нарушени или фалшиви вярвания. Следователно, всички изкривени мисли и невъзможни стандарти към себе си правят реалността да изглежда много по-тъмна от това, което е. Винаги има нещо, което не е достатъчно добро, без значение к0лко благоприятен е животът. Ние непрекъснато воюваме със себе си.
Принципа на Парето 80 /20 – „За много събития, 80% от ефектите идват от 20% от причините“
Този принцип също управлвява и когнитивните изкривявания (или отицателните мисли). Има няколко негативни мисли , които хората мислят отново и отново в определена времева рамка. Някои постоянни когнитивни вярвания са свързани с идентичността (отрицателна самооценка, отрицателно самоопределяне). Има негативни мисли, които си повтаряте всеки ден, отново и отново. Това са вашите доминиращи негативни мисли, които подкрепят вашите основни вредни или негативни вярвания. Нещо повече, те често ви държат в постоянно отрицание, в постоянно емоционално състояние и чувство на ниска самооценка.
- Как да идентифицирате вашите доминантни мисли?
Нашият мозък обича модели, и негативните мисли не са изключение. Нашият мозък обича да повтаря негативните (или позитивните) мисли. Голямата ирония е в това, че често не ги осъзнаваме. Те са само в главата ни, и движат живота ни в определена посока, но рядко съзнателно ги разпознаваме. Доминантните мисли са онези, които оформят живота ни най-много. Положителните мисли по един положителен начин, а отицателните по негативен. Следователно идентифицирането на вашите модели на мислене може да бъде изключително полезно. И всъщност е доста лесно да ги разпознаете. Ето няколко предложения как да го направите:
- Всеки ден напишете първите си мисли когато се събудите
- Наблюдавайте мислите си когато сте сами в къщи, или в колата докато шофирате
- Какви са вашите мисли преди да влезете в офиса
- Запишете най-честите думи и фрази, които използвате когато говорите с други или обсъждате други
- Определете мисловните си модели, когато изпитвате отицателна емоция
- Какви са вашите мисли, когато се случват малки фрустрации – някой ви засича на пътя, чакате повече от другите, компютърът ви забива когато имате спешна работа и т.н.
- Какви са вашите мисли когато срещу вас е човек, който познавате, но не е май-симпатичния са вас
- За какво мислите през повечето време.
……Говорим 20% от нещата в 80% от времето.
Хората обикновенно се оплакват за едни и същи неща, отново и отново.
Пусково събитие | Модел на мислене (автоматична мисъл) | Основно вярване |
---|---|---|
Някой те засича на пътя |
Ама, че тъпак |
Аз съм третиран несправедливо |
Виждаш шефа си |
Ох, шефа, ужас.. |
Никой не ме уважава |
Правиш грешка |
Как можах? |
Никога не правя нещата правилно |
Идентифицирането на основните модели на мислене бързо разкрива парчетата на личността като:
- Идентичност – как виждате себе си
- Вярвания – основни идеи за живота, с които сте съгласни и валидирате.
- Ценности – всички идеи които са важни за вас, нещата, които харесвате или тези, които предпочитате да избягвате
- Внимание – върху какво се съсредоточавате най-много
- Поведенчески навици – поведението, което многократно изпълнявате
- Мисловни навици ( модели на мислене) – господстващи емоционални състояния, които изпитвате в повечето дни.
Сега направете прост анализ:
– Запишете 2-3 неща, които мислите или говорите с други хора в по-голямата част от времето си (кариера, пари, спорт, децата и т.н.), това е мястото където е най-голямо вниманието ви.
– Защо тези неща са важни за вас?
– Какви са мислите, които въртите отново и отново за тези неща?
– Те положителни ли са или отрицателни?
– Какви вярвания и ценности поддържат тези мисли?
А сега, анализирайте как вашите действия са съобразени с вашите думи. Нещата, които споменавате в разговор винаги са важни за вас. Разберете защо. И винаги има някаква разлика между думи и действия.
Разбирането на това , върху какво се съсредоточава умът ви и какви са вашите доминантни модели на мислене, може да разкрие много за това как се програмира вашият ум, и това ви дава възможност да препрограмирате себе си.
Около кои неща се оформя идентичността?
- Вашата цел – това, което ви мотивира най-много, но понякога ви и кара да бягате.
- Болезнени или трагични ситуации, които бележат живота ви
- Вашите житейски разкази – как се изгражда личността ви от вашият житейски опит и от събитията, които оформят вашият живот
- Вашите повтарящи се мисли, модели и емоции – това, което се повтаря през целия ден (реакции, навици и емоционални състояния)
- Пробуждане – въз основа на болезнената ви история, какво трябва да научите за живота, кои пречки трябва да преодолеете и каква мъдрост може да развиете.
…….Като хора можем да бъдем хванати в затвора на собствените си грехове, защото не искаме да се променяме или не можем не знаейки как. …защото в края на краищата сме човеци!…..
Психологични изследвания (Д.МакАдамс) показват, че с разказването на истории ние разбираме нашата идентичност. Раказваме различни истории от нашият живот в разказ, който ни позволява да разбираме живота си като едо цяло. И съгласуваността дава смисъл на живота. Ние споделяме част от нашите емоции с други, когато искаме да бъдем разбрани, и за да разберем другите трябва да знаем техните житейски истории. Историите на живота и идентичността ни помагат да разберем по-добре себе си и другите.
Ние сме склонни да се фокусираме върху няколко извънредни събития, положителни или отрицателни. Това са преживяванията, които най-много оформят вашата личност. Но много важна разлика е как интерпретирате тези житейски събития. Това прави ключовото разграничение между начина по който се формират вашитата идентичност, вярвания, ценности и разказана житейска история.
Като цяло нашият разказ за живота може да се развие по два ралични начина:
- Изкупителен разказ – разказва историята за живота, в който трагичните събития „донесоха нещо добро“ във времето. Страданието и болката, предизвикват събуждане и изкупление.
- Замърсяващ разказ – хората виждаттрагичните събития като повратен момент, когато животът е минал от добро към по-лошо. Те са склонни да изключат историите с отрицателна значимост и не виждат пробуждащия се потенциал.
Логично е хората, които говорят за живота си като изкупителен разказ, живота им да се определя от растежа, да имат цел, да са по-активни и по-малко са склонни към тревожност и депресия.
Колкото повече сме наясно с историята, която искаме да разкажем за живота си, толкова по-ясен е изборът ни на живот.
Най-добрата новина е, че вашите интерпретации на вашите житейски истории и разказ ( или кадър) не са фиксирани. С когнитивно пречупване можете да намерите по-позитивни интерпретации на вашите житейски истории. Може да направите малки редакции, които ще имат голямо влияние върху живота ви.
Винаги може да пренапишете живота си и жизнената си история по по-смислен и по-позитивен начин. В центъра на всичко е намирането на смисъла в трудностите ви чрез приемане на положителна идентичност.
И е добре да не забравяме, че нашите мисли и интерпретации на житейските събития, оформят нашето минало, настояще и бъдеще. Това води живота ни в определена посока!